Dracula

20. srpna 2015 v 16:41
Dracula
Bram Stoker
Autor: Narodil se v Dublinu 8. listopadu 1847, byl ze 7 dětí. Trpěl neznámou chorobou, která jej držel na lůžku do 8 let, nemohl chodit ani stát. V této době mu jeho matka vyprávěla příběhy a keltské mýty. Zázračně se uzdravil, začal žít normální životem a dokonce se stal atletem. Studoval na Dublinské univerzitě historii, literaturu a fyziku. Již jako student se chtěl stát spisovatelem, byl úředníkem na Dublinském radě. Později pracoval jako novinář a divadelní kritik. Oženil se s někdejší přítelkyní Oscara Wilda, Florencií Balcombeovou. Společně se přestěhovali do Londýna. Zemřel 20. dubna 1912 v Londýně.
Osobně se znal s Henrym Irvingem, s malířem Jamesem McNeilem Whistlerem a A.C. Doylem.
Jeho díla:Povinnosti úředníka v Irsku, později psal povídky a pověsti, které mu matka vyprávěla
Vliv na jeho dílo: Čerpal ze zážitků z dětství, když byl nemocen. Postava Draculi lehce představuje Vláda III. Draculu.Ten byl nesmírně krutý panovník a nejraději napichoval lidi n kůl.
Inspirace: Roosevelt mu doporučil, aby napsal knihu s kriminálním, ne-li nadpřirozeným námětem.
Kritika a její proměny:
Další autoři a jejich díla:
Světoví autoři: Čeští autoři:
Oscar Wilde (Dům granátových jablek) Karel Hynek Mácha (Máj)
Charles Dickens (Oliver Twist) Josef Kajetán Tyl (Fidlovačka)
Anton Pavlovič Čechov (Višňoví sad) Karel Jaromír Erben (Kytice)
Obecná charakteristika:
Doba: děj se odehrává v 19.st, bližší časový údaj nebyl v knize určen; první část se odehrává v Transylvánii na panství hraběte Drákuly a druhá v Londýně.
Literární forma, druh: próza
Literární žánr: hororoví román a epistulární román (kniha se skládá z různých dopisů)
Jazyk:-dílo se skládá z dopisů a deníků, u kterých převládá ich-forma; spisový jazyk
-slohový postup: popisný, vyprávěcí
Kompozice: chronologický
Hlavní téma: Nedůvěřivost ,,moderních" lidí v pověry místních, jejich děs, když se pověsti ukážou jako pravdivé, radikální proměna jejich životů.
Hlavní myšlenka: Stoker chtěl přiblížit lidem legendu o upírovi, ukázat sílu lásky a odhodlanosti lidí zabránit zlu.
Hlavní postavy:
Dracula- málomluvný, vzdělaný, podivného vzhledu (orlí nos), samotářský, autoritativní, hroziví
Jonathan-citlivý, obětavý, rozumný, zpočátku nevěří pověrám, odvážní
Mina-zamilovaná do J., ze začátku naivní, milá, upřímná, ohleduplná, odvážná a rozumná
Lucy- naivní, dětská, důvěřivá zamilovaná do Arthura, jako upírka vypočítavá a krutá
Profesor Van Helsing- vzdělaný, moudrý, pověrčivý, odvážný, ochranitelský
Dr. Sewrd- ohleduplný, vzdělaný, rozhodný, takoví myslitel, nejdříve věřil jen empiricky doloženým poznatkům
Arhtur-milý, zamilovaný, smutný, udatný
Morris- realista, co na srdci to na jazyku
Obsah:
V první části knihy se vydává mladý právník Jonathan Harker do rumunských hor na panství hraběte Draculy, se kterým musí dojednat podrobnosti o koupi pozemků v londýně. Už v prvních dnech Jonathanova pobyt na zámku má právník ze samotářského hraběte strach. Ten má totiž zvláštní chování, bojí se slunečného světla a bývá oblečen pouze do černého oblečení. Když navíc Janathan zjistí, že Dacula spí v rakvi s hlínou jeho postava se neodráží v zrcadle, jeho strach se znásobí.
Přesto se i přes přísný zákaz setkává se třemi krásnými dívkami, které se snaží mladého právníka svést. Ve skutečnosti však jedná o Draculovy nevěsty a situace zachrání až samotný hrabě, který Jonathana os ženy odtrhne a dá jim náhradní lidskou oběť. Poté donutí napsat Jonathana zaměstnavateli a přítelkyni Míně, že vše je v pořádku a že se brzy vrátí zpět do Anglie. Sám je ale přesvědčen, že se ze zámku už živý nedostane.
Mína mezitím navštíví svou přítelkyni Lucy Westerovou. Ta sice nemá o nápadníky nouzi, ale přesto žije pouze se svou nemocnou matkou, o kterou pečuje. Lucy je ale poslední dobou nepřirozeně bledá a jako bez duše. Na jejím krku se najdou dvě malé ranky.
To už do Londýna připlouvá loď s mrtvým kapitánem a čtyřmi rakvemi na palubě. Tak se Dracula dostal do anglie, aby se ubytoval na svém londýnském sídle, které bylo předmětem jednání s Jonathanem Harkerem. Ten se zatím vzpamatovává z prožitého šoku a léčil zánět mozkových blan v maďarské nemocnici, kam se za ním Mína neprodleně vydala.
V Maďarsku se s Jonathanem vzala, ale také se tam dostala k deníku, který si právník psal v zámku hraběte Draculy. Brzy se ale museli z Maďarska vrátit do Anglie, protože Lucyin stav se rapidně zhoršil. Na pomoc pozve ještě dr. Sewarda a Abrahama Van Helsinga. Ten označí Lucyiu nemoc jako empirismus a snaží se proti ní bránit například věšením česneku do oken. Ani to ale nepomáhá a Lucy brzy umírá a tává se z ní nemrtvá. Van Helsing a Dr. Steward je tedy probodnou srdce kůlem a uříznou hlavu, protože jen tak se upír opravdu usmrtí.
Jonathan, Mína, Abraham Van Helsing i Lucyini snoubenci (mezi ně patří i dr. Steward) se rozhodnou, že takto zlikvidují i samotného Draculu. Ten brzy zavraždí jednoho chovance v sanatoriu, které přímo sousedí s jeho novým sídlem. Mínu, která se v sanatoriu nachází tak, změní v upírku díky použití upíří krve a zachránit ji může jen Draculova smrt.
Té se dá dosáhnout jen lstí, a tak Johnatan a ostatní vysvěcují všechny Dracolovy skrýše a ponechají mu pouze jeho rakev na rumunském zámku, když se hrabě blíží v kočáře k tomuto svému posledními útočišti, dojde ke střetu, při kterém zemře jeden z Lucyiných snoubenců, ale také Dracula, díky čemuž je Mína zachráněna.
Manželé Harkerovi mohli žít konečně v klidu a brzy se jim narodí syn Quincey.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama