Malý princ

20. srpna 2015 v 16:49
Malý princ
Antoine de Saint-Exupéry
Autor:
Byl to francouzský prozaik, publicista, milovník letectví a především letec. Narodil se do aristokratické rodiny 20.6.1900. Studoval ve Švýcarsku a v Paříži. Od mládí se zajímal o letectví. Leteckou způsobilost získal během vojenské služby. Letectví se věnoval po celý život. Jako pilot podnikl četné cesty po celém světě. Konal přednášková turné, psal reportáže. Literární a publicistické činnosti se věnoval od svých dvanácti let. Za 2.světové války, do které se Sain-Exupéry sám přihlásil, zahynul při průzkumném letu, pravděpodobně nad Středozemním mořem nedaleko Korsiky. Dnes smrti je stanoven na 31.7.1944.
Jeho díla: Noční let, Země lidí, Kurýr na jih, válečný pilot
Inspirace: psal humorné příběhy, k nimž čerpal náměty ze svých zkušeností pilota a ředitele letišť. Svět vidí pohledem člověka žijícího v blízkosti ohrožení. Jeho příběhy jsou prostoupeny filozofickými úvahami o smyslu lidského života.
Další autoři a jejich díla:
Světoví autoři: Čeští autoři:
Anatole France (Ostrov tučňáků) Jaroslav Hašek
Erich Maria Remarque (Na západní frontě klid) František Langer (Jízdní hlídka)
Ernest Hemingway (Sbohem, armádo!) Karel Toman (Měsíce)
Obecná charakteristika:
Doba děje: Sahara- Země, planetka B 612, čas-9dní
Politická situace: období mezi válkami
Literární forma, druh: Próza, epika
Literární žánr: filozofická pohádka
Literární směr: meziválečná literatura
Jazyk: spisovná řeč, ich-forma,
Oxymóron- Jste krásné, ale prázdné
Kompozice: za začátku a na konci je dílo psáno chronologicky, ostatní části v retrospektivě
Hlavní téma:Střed dětského bezelstného světa se světem dospělých
Narážky: autor ve své knize představuje mnoho typů lidských povah a prostřednictvím Malého prince ukazuje nespokojenost ad tehdejší společností
Hlavní postavy:
Malý princ- mladý, čistý, nevinný, roztomilý, citlivý, věrný, milující, křehký, hodný, upřímný, rozumný, učeliví
Autor- dospělý, letec, samotář, snílek
Květina- domýšlivá, marnivá
Král- panovačný, myslí si, že je rozumný, potřebuje si dokazovat svou autoritu
Domýšlivec- slyší jenom chválu, samolibý
Pijan- nešťastný, osamělý -proto pije
Byznysmen- zaměstnaný, vážný, nebaví se o hloupostech, nemá čas, zaneprázdněný, přesný
Zeměpisec- myslí si, že je nejdůležitější na světě
Liška- trochu znuděná, potřebuje přítele
Výhybkář, obchodník- postiženi spěchem a hektickým způsobem života na Zemi, který nemá smyl
Obsah:
Kniha začíná vzpomínkou na dětství, jak se Exupéry pokouší nakreslit hroznýše, který zrovna tráví slona. Když svou kresbu ukáže nějakému dospělému, tak mu tvrdil, že se jedná o klobouk. Dospělí mu radili, aby se místo malování věnoval raději škole. Zde ukazuje, že dospělí nechápou dětský svět, protože je plný fantazie.
Příběh začíná ve chvíli, kdy pilot ztroskotá se svým letadlem uprostřed Sahary. Najednou se u něho objeví malý chlapec- malý princ. Jejich rozhovor začne tím, že malý princ chce po pilotovi, aby mu nakreslil beránka. Pilot musí beránka nakreslit několikrát za sebou, protože se malému princi stále něco nelíbí. Dokonce se i rozčílí, když malý princ není stále spokojen, nakonec na kreslí bedýnku a řekne: " To je bedýnka, beránek, kterého chceš, je uvnitř!" Načež malý princ je konečně spokojen. Tím začne jejich přátelství.
Poté malý princ začne pilotovi vyprávět, odkud přišel, o své planetce B612. Ve vyprávění můžeme nepřímo nalézat různá ponaučení například, že Malý princ musí na planetě pravidelně plít semena baobabů. Kdyby jeden den vynechal, baobaby by se rozrostly a poté by mohly roztrhat celou jeho malou planetku.
Příběh dále pokračuje vyprávěním o květině Malého prince. Na jeho planetku přiletělo neznámé semeno a vyklíčila z něj krásná růže. Rostlina se pořád pyšní svou krásou a malému princi poroučela, jak se má o ni starat. I když mu celou dobu poroučela, v skutečnosti jen skrývala svoji něžnost a lásku k malému princi. On to však tehdy nechápal. Až když malý princ odjížděl, květina mu řekla, že ho celou dobu má ráda. Na své planetce měl také tři sopky, z nichž jedna byla vyhaslá. Pro jistotu ale všechny tři vymetal, aby se něco nestalo. Důležitá byla pravidelnost a zodpovědnost.
Poté co Malý princ opustil svoji planetku, vydal se na cestu po ostatních planetách. Potkal zde mnoho různých lidí. Na první planetce poznal krále, který chtěl pořád někomu rozkazovat. Na celé planetě byl však sám. Z malého prince si chtěl udělat svého poddaného. Král si myslel, že všechno patří jen jemu a že ho všichni poslouchají. Ve skutečnosti to bylo naopak. Na druhé planetě bydlel domýšlivec. Chtěl, aby ho malý princ obdivoval. Na třetí planetě bydlel pijan. Když se ho princ zeptal, proč pije, odpověděl: "Abych zapomněl. Abych zapomněl, že se stydím. Stydím se, že piji." Na čtvrté planetce bydlel byznysmen. Neděla nic jiného, než že počítal, kolik má hvězd. Myslel si, že všechno je jen majetek. Nezajímalos ničeného, než kolik má hvězd a co s nimi poté může udělat. Na páté planetě žil lampář se svítilnou. Pořád dokola jen rozsvěcoval a zhasínal svítilnu. Pořád dokola. Když se ho malý princ zeptal, proč si neodpočine, lampář mu odpoví, že musí vždy ráno a večer zhasínat a rozsvěcet. Je to příkaz. Jenže planeta se točí čím dál tím rychleji, a proto nemá čas na odpočinek. Šestá planeta byla obrovská. Bydlel na ní starý pán* zeměpisec. Nikdy nikam nejel. Malému princi řekl, že by mel jet prozkoumat Zemi.
Jeho sedmá navštívená planeta byla Země. Na poušti potkal hada. Ten m řekl, že když někoho uštkne, může ho vrátit zpátky na zem, ze které odešel. Poté potká květinu, ta mu řekne, kde jsou nějací lidé, malý princ se vydá tím směrem. Šel dál, až došel do zahrady plných růží. Zde byly všechny květiny jako ta, kterou měl na své planetce. Ta mu přitom tvrdila, že je jediná na světě. Byl z toho smutný, myslel si, že má doma unikát a přitom má květinu stejnou jako všechny ostatní. Najednou se objevila liška. Ale nepřibližovala se k němu. Vysvětlila mu, že se k němu nemůže přiblížit, protože není ochočená. Nejdříve si musí vytvořit pouta, aby mu dovolila se k ní přiblížit. Teď pro sebe nejsou ničím důležitým. Jsou jen jedni z mnoha, ale poté, co si vytvoří pouta, budou jen oni dva. Postupně se malý princ s liškou spřátelí. Každý den mu dovolila o trochu víc se přiblížit. Když nastal čas jeho odchodu, brečela. Ale obilí ji připomínalo malého prince, protože mělo stejnou barvu jako jeho zlaté vlasy. Při rozloučení mu řekla liška moudro: "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."
Malý princ všechny své zážitky vypráví pilotovi. Na poušti byl osmý den. Došla mu skoro vody. Vydali se a cestu ke studni. Cestou si povídají. Princ bude mít výročí příletu na Zem. Princ má tajný plán, který pilotovi nepoví. Princ ho žádá, ať jde opravit svůj stroj. Další večer se sejdou. Když pilot další večer přišel, viděl, jak malý princ seděl na zdi a povídal si s hadem. Domlouval si návrat na svou planetku. Pilot byl smutný. Poté se malý princ nechal uštknout hadem a vrací se zpátky domů.
Příběh končí po šesti letech po této události. Pilot říká, že pokaždé, když se podívá na hvězdy, vzpomene si na malého prince.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama