Most přes řeku Kwai

20. srpna 2015 v 16:50
Most přes řeku Kwai
Pierre Boulle
Autor: Narodil se 20.února 1912 ve francouzském Avignonu. Vystudoval elektrotechniku a roku 1936 byl jako inženýr vyslán gumárenskou společností do Malajsie. Po vypuknutí druhé světové války vstoupil do francouzské armády vIndočíně a po obsazení Francie nacisty se připojil ke Francouzským svobodným vojskům. Sloužil jako tajný agent v Číně, Barmě a Indočíně. Roku 1943 byl na řece Mekong zajat francouzskými vichystickými oddíly a odveden na nucené práce. Roku 1944 se mu podařilo uprchnout, později byl vyznamenán válečným křížem. Po skončení války se vrátil ke kaučukovému průmyslu, ale po nějaké době se přestěhoval do Paříže, kde začal s psaním. Stal se významným spisovatelem, ve svých románech často využíval svých zkušeností z války. Zemřel 30.ledna 1994 v Paříži.
Jeho díla: Planeta opic, Dokonalý robot, Fotograf
Vliv na jeho dílo: 2.světová válka
Další autoři a jejich díla:
Světoví autoři: Čeští autoři:
Anna Franková Arnošt Lustig
Michail Šolochov (Tichý Don) Zdeňka Bezděková (Říkali mi Leni)
John Braine (místo nahoře) Miloslav Švandrlík (Černí baroni)
Obecná charakteristika:
Doba: 2. světová válka v Thajsku
Literární forma, druh: próza
Literární žánr: válečný román
Jazyk:
Přímá řeč, spisovný jazyk, anglikanismy, archaismy
-slohový postup: vyprávěcí
Kompozice: paralelní děj
Hlavní téma: Kontrast mezi dvěma názor a pohled. Oba dva pohledy byly správné a emotivní, První z nich byl pohled Nicholsona, který chtěl dokázat anglickou morálku, vyspělost a hrdost. Nicholson je v románu považován za blázna, ale přesto za svědomitého a čestného člověka, druhý z nich reprezentují Warden, Shears a Joyce, kteří nechtějí dopustit, aby pomohli Japoncům dobývat další území v neprospěch jim samotným. Absurditou a ironií v románu byla skutečnost, že během druhé světové války bojovali proti sobě lidé stejné země.
Narážky: Těžký život zajatců.
Hlavní postavy:
Nicholson- britský plukovník, zásadový, čestný a poctivý člověk, ctižádostivý, hrdý na svůj národ, autoritativní, udržuje morálku svému mužstvu v zajetí
Saitó- japonský vedoucí, alkoholik, šikanující, neumí si udržet autoritu
Shears, Joyce, Warden- angličtí vojáci, kteří chtějí zničit most
Obsah:
Britští vojáci jsou ve válce zajati Japonci a mají postavit most přes řeku Kwai. Tento most je velmi strategický a důležitý pro japonské zájmy. Japonský plukovní Saitó nařídí všem Britům pracovat, ale plukovník Nicholson požaduje, aby mohl velet svému pluku. Je proto zavřený a mučený. Britští vojáci předstírají práci a záměrně ji kazí. Když se Nicholson ujímá velení, vojáci odvádějí dobrou práci. Japonci jsou v očích Evropanů žluté opice, které nemají žádné technické znalosti ani organizační schopnosti, proto se plánování ujímají Britové. Nicholson považuje most za své dílo a je na něj pyšný, stejně tak jako na anglickou hrdost a důstojnost, kterou jeho vojáci prokazují. Práce je velmi těžká a náročná, vypukne mnoho chorob.
Mezitím Shears, Warden a nejmladší Joyce připravují dokonalý plán, jak most zničit. Když je most hotový, podminují ho. Bohužel, ale klesne voda v řece a ukáže skryté nálože připevněné ke konstrukci mostu. Náloží si všimne Nicholson v den, kdy má být most odpálen při příjezdu vlaku. Zavolá Saitóa. V tu chvíli se na Japonce vrhne mladý Joyce a dýkou mu podřízne hrdlo. Varuje Nicholsona a prozrazuje mu plán. Nicholson, ale nechce utéci a nechce nechat vyhodit do povětří milovaný most, proto volá o pomoc Japonce a uškrtí Joyce. Shears je též zabit, Warden zastřelí Nicholsona. Při hlášení Warden uvádí tuto větu: "Dva padlí, menší škody, ale most neporušen díky hrdinství bridského plukovníka."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama