Othello

20. srpna 2015 v 16:51
Othello
William Shakespeare
Autor:Narodil se v roce 1564 ve střední Anglii - v městečku Stratford nad Avonou, zde také zemřel 23. dubna 1616 a byl pohřben 25. dubna. Otec Williama byl rukavičkář. Matka pocházela ze staré zemanské rodiny. William byl třetí z osmi dětí, měl čtyři sestry a tři bratry. Ze všech dětí jen dva založili rodiny. Williamův rod vymřel ještě v 17. stol., švagrovi potomci však žijí do našich časů.
Shakespeare vystudoval gymnázium, naučil se latinsky a řecky. V osmnácti letech se oženil o osm let starší Annou Hathawayovou. Půl roku po svatbě se jim narodila dcera Zuzana a později dvojčata Judita a Hamnet. Shakespeare působil jako herec a spisovatel v Londýně. Měl přístup do londýnských právnických kolejí i ke dvoru královny Alžběty I. (1533-1603), kde se hrály jeho hry. V roce 1594 poprvé vyšla tiskem dvě jeho dramata. Stal se spolumajitelem a dramatikem vynikající londýnské divadelní společnosti 'Služebníků lorda komořího'.
V roce 1613 aréna 'The Globe' vyhořela a tím byla Shakespearova dramatická kariéra prakticky ukončena. Shakespeare zemřel 23.4. 1616 v rodném Stratfordu nad Avonou.
Jeho díla: Romeo a Julie, Macbeck, Kupec Benátský
Vliv na jeho dílo: Shakespearova díla lze rozdělit do tří žánrů dramatické tvorby: kronikářské historické hry, zápletkové komedie a humanistické tragédie
Inspirace: Láska a její komplikace
Další autoři a jejich díla:
Světoví autoři: Čeští autoři:
Moliér (Lakomec) Bohuslav Balbín (Obrana jazyka slovanského, zvláště pak českého)
Thomas Malory (Artušova smrt)
Obecná charakteristika:
Doba: vrchol renesanční literatury (16.-17.st), děj Othella se odehrává v Benátkách a pak na Cypru
Literární forma, druh: drama
Literární žánr: tragédie
Jazyk: spisovní jazyk, občasné vulgarismy, rozdílná řeč mezi vyšším postavením a nižším, dlouhé monology, větné ekvivalenty, epiteton "Pokorní horlivci", oxymóron "Na souši ulovil dnes v noci loď" Blankvers- pětistopý jambický verš
Kompozice: chronologický
Hlavní téma: nešťastný osud dvou milenců, láska žárlivost
Narážky: pravda vyjde vždy najevo i za cenu lidských životů
Hlavní postavy:
Othello- křesným jménem Maur ve službách Benátek (později Cypru), nadměrná žárlivost, až příliš velká důvěra Jagiovi, oběť intrik, zoufalá a bezradně se koukal na nové přetvářky společnosti, prostota, slepota ve svém činu (Uškrcení Desdemony)
Desdemona- dcera Brabanziova, žena Othella, věrná, čestná, oddaná pokorná, inteligentní, krásná
Cassio- náměstek Othellův, slušný, nadějný člověk
Bianca- Cassiova milá, z nižších vrstev, kapku naivní
Jago- Othellův pobočník,vášnivý intrikán, závistivý, nemorální, žárlivý, dobrá improvizace, výborně manipuluje s lidmi
Emílie- Jagova žena, pomocnice Desdemony, upřímná, jen jednou zatají krádež šátku
Roderigo- Benátský šlechtic, naivní, neopětovaná láska k Desdemoně, spojenec Jaga
Montano- vladař na Cypru před Othellem
Obsah:
Othello, pokřtěný Maur (pocházel pravděpodobně z Afriky, kde byl zajat a prodán do otroctví, ale díky své vůli i pomoci jednoho benátského důstojníka se vypracoval do vysoké pozice) je generálem ve službách Benátské republiky.
V Benátkách navštěvuje dům senátora Brabanzia, kde se zamiluje do jeho dcery Desdemony, s kterou se tajně ožení. Jeho čin je Brabanziovi rychle prozrazen pomocí Jagovích intrik. Jago je Othellův pobočník, kterému důvěřuje a nevidí jeho zlost či nenávist vůči němu, protože dal přednost mladému přesto schopnému Cassiovi v pozici náměstka. A navíc si myslí, že měl pletky s jeho ženou Emílií.
Othello a Desdemona obhájí svou lásku před shromážděním senátorů benátské republiky. Na tomto shromáždění dostává Othello pověření, aby ochránil Kypr před případným útokem Turků. Při jeho cestě ho doprovází jeho manželka Desdemona, jeho náměstek Cassio i pobočník Jago se svou manželkou Emílií. Turci se ani do ostrovního státu nedostanou, jelikož jejich loďstvo je zničeno bouří.
Při oslavě Jago namlouvá Othellovi, že Desdemona je nevěrná, že ho zradila s Cassiem a přitom využívá lehkomyslného šlechtice Roderiga, který tajně Maurovu ženu miluje. Za nevědomé moci své ženy Emílie získá lstivý pobočním Desdemonin šátek, který následně nastraží v Cassiově pokoji. Tento šátek byl od Othella, jeho jediná památka po matce. Po tomto incidentu se Jagovi podaří v Maurovi vzbudit velkou žárlivost. Mouřenín (černoch) Othello se rozhodne pro hrůzný čin a to že svou manželku uškrtí ve společném lože. Nevinná žena se mu to snaží vymluvit, ale svému osudu neujde, ale manželův čin mu nemá čin za zlé a poslední její slova: " Nikdo. Já sama. Sbohem! Pozdravuj mého nemilého chotě!"
Po usmrcení své ženy se Othello dozvídá pravdu od Emílie, které začnou bát jasné manželovi lži. Po prozrazení Jaga je Emílie svým manželem zabita. Šlechtic Roderigo má zabít v šarvátce mladého náměstka, ale čin se mu nepodaří. Sám umírá a Cassio přijde o nohu. Všichni se scházejí u Othella v pokoji. Jago se pokusí utéct, ale Maur ho zastaví i zraní, přičemž ho původně chtěl zabít, což mu je jeho přáteli vymluveno. Poté se mouřenín Othello sám usmrtí mečem do hrudi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama