V zámku a podzámčí

20. srpna 2015 v 16:55
V zámku a podzámčí
Božena Němcová
Autor: Narozena 4.února 1820.V roce 1820 se Panklovi přistěhovali do Radbořic na panství vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Tam se za nimi v roce1825 nakrátko přistěhovala i její 55letá, která malou Barunku velmi ovlivnila; v dospělosti si Božena Němcová babičku velmi zidealizovala.
Od roku 1826 do roku 1830 navštěvovala Barbora Panklová školu v České Skalici.
Již v roce1837jí rodiče našli ženichaJosefa ještě téhož roku byla slavena svatba. Josef Němec, jemuž porodila tři syny a dceru, pracoval jako komisař finanční stráže. Byl často služebně překládán a s ním se musela stěhovat i jeho rodina. Manželství nebylo od počátku šťastné. Rok po svatbě byl Josef Němec služebně přeložen do Josefova, kde se manželům narodilo první dítě - synHynek. Poté rodina odešla do Litomyšle, kde se roku 1839 narodil druhý syn Karel.
Roku 1840 se léčila u doktora J. Čejky, se kterým se spřátelila a který ji seznámil s tehdejšími vlastenecky smýšlejícími českými spisovateli. V roce 1840 se přesunula celá rodina do Polné. Rodina se mužovým prostřednictvím sblížila s místními obrozenci. Navštěvovali ochotnické divadlo, četli české noviny Květy a Českou včelu. Němcovým se v Polné narodila dceraTheodora, která tu byla pokřtěna 19. června 1841. V polovině roku 1842 se přestěhovali do Prahy, kam byl Josef Němec přeložen a povýšen do vyšší funkce. Zde se 2. října 1842 narodil třetí syn Jaroslav. V Praze začala psát česky pod vlivem Karla Jaromíra Erbena. Potom nastalo další stěhování do Domažlic, kde byl manžel obviněn z velezrady. Němcová se opět stahuje se svými dětmi do Prahy, kde měla několik svých lásek, ale byla velmi rozdávačná i důvěřivá a proto umírá hudá, opuštěná. Sblížila se s Májovci. Zemřela 21.ledna 1862 ve věku 41 let.
Její díla:Babička, Divá Bára, Karla
Inspirace: venkovský život
Kritika a její proměny: nebylo zvykem, aby ženy byly spisovatelky. Navíc ani její způsob života jí moc nepomáhal.
Další autoři a jejich díla:
Světoví autoři: Čeští autoři:
Viktor Hugo Karel Havlíček Borovský
Lev Nikolajevič Tolstoj Jan Neruda (Povídky malostranské)
Mark Twain Karel Jaromír Erben
Obecná charakteristika:
Doba: 19. st venkov.
Literární forma, druh:próza, realismus lehce romantismus
Literární žánr: novela, epika
Jazyk:
Psáno spisovně knižně až archaicky, v dialozích nespisovná čeština sleng.
Er-forma
-slohový postup:
vyprávěcí
Kompozice: chronologická
Hlavní téma: život lidí na venkově
Narážky: bohatství není vše, důležitá je pokora, přátelství
Hlavní postavy:
Na zámku:
Skočdopolovi-zvláštně zbohatlá a ješitná baronka (von Springfield), není zlá, ale chce napodobit šlechtu, důvěřuje komorné, po nemoci poznává pravé hodnoty života
Komorná mansel Sára- vypočítavá, závistivá, protodná, neupřímná
Klárka- milá hodná dívka, hezká pokorná pomáhá lidem, miluje písař Kalinu
Komorník Jacques- podobný Sáře, kujou spolu pykle
Pes Joli- zhýčkaný, ale milující
Podzámčí:
Vdova Karásková- s dětmi (Josífek umřel hlady, Vojtěch), umírá na choleru, nešťastná
Vojtěch- sirotek, předčasně dospěl, milý, poslušný, rád si povídá, dostává se do dobrých rukou
Krejčí Sýkora- s dětmi, chudí ale vzájemně si pomáhají, lidští, obětaví, pomáhají Vojtovi
Lékař- dobrý člověk, šlechta jej nazývá hrubiánem, zná všechny vrstvi, lehce ovlivňuje baronku
Obsah:
Bohatí manželé Skočdopolovi koupili zámek, paní Skočdopolová si ke jménu nechala připojit "von Springenfeld", pořídila si anglického psíka Joliho, aby vypadala co nejurozeněji. O psíka se starala služebná Sára, Joli byl nepřiměřeně rozmazlován a krmen nejvybranějšími jídly, zatímco v podzámčí umírali lidé hladem.
Malému Vojtěchovi Karáskovi zemřel otec při práci, jeho bratr Jozífek hladem a matka na choleru. Vojtěcha se ujal krejčí Sýkora. V podzámčí se rozšířila cholera. Joli utekl Sáře a Vojtěch ho našel. Spolu s Kalinou ho zanesl paní do zámku. Paní přijala Vojtěcha na zámek, aby dělal drobné práce a staral se o Joliho. Odnaučil ho návykům, kterými ho rozmazlovala Sára. Paní Skočdopolová vážně onemocněla. Díky této nemoci
, Vojtěchovi a panu doktorovi změnila názor na chudé lidi a dozvěděla se, jaká chudoba vládne v podzámčí. Začala se zasluhovat o větší blaho chudých, zřídila například nemocnici.
Vyslechla Sáru, jak ji pomlouvá, a uvědomila si, že jí Sára nepřeje nic dobré, proto ji propustila.
Začala si vážit prostších, ale charakternějších sloužících jako Klárky a její matky. Když se paní uzdravila, ujali se s manželem sirotka Emila. Paní Skočdopolová povýšila písaře Kalinu a požehnala jemu a Klárce. Vojtěcha dala na studia medicíny.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama