Martin Eden

1. září 2015 v 20:18
Martin Eden
Jack London
Autor:Narodil se v San Franciscu jako nemanželský syn potulného astrologa irského původu W. H. Chaneyho a Flory Wellmanové. Matka se s Chaneym rozešla a vzala si Jacka Londona, kupce a farmáře.
Již v 15 letech pomáhal London živit rodinu. Roznášel noviny, rozvážel led, zametal hostince a nakonec začal pracovat v konzervárně 10 až 18 hodin denně. V 16 letech si půjčil peníze na plachetnici a přidal se k partě ústřicových pirátů. Obnos, který vydělal, však za několik dní utratil v oaklandských výčepech.
Nějakou dobu působil London jako pomocník námořní policie. Později procestoval Spojené státy jako tulák. V době zlaté horečky se vydal na Aljašku. Zde sice nezbohatl, ale své zkušenosti ze severu později uplatnil ve svých povídkách a románech.
London se vrátil do Oaklandu. Nejdřív pracoval v továrně na konopí, později jako topič v elektrárně. V dubnu 1894 se připojil k dělnické armádě, tj. k desetitisícům nezaměstnaných dělníků tíhnoucích na Washington ze všech koutů Ameriky. Prostředí, v němž vyrůstal a žil, ho nutilo bojovat o přežití často tvrdě a bezohledně.
Jack London byl nadšeným socialistou, členem socialistické strany a odborů. Stal se i válečným zpravodajem v Rusko - Japonské válce.
Jack London se stal postupně uznávaným spisovatelem, ve své době zřejmě nejlépe placeným. Koupil si jachtu, vydal se na cestu kolem světa. Žil na svém ranči v Měsíčním údolí v Kalifornii. Přestože měl velké příjmy, stále měl finanční problémy. Kromě toho celý život bojoval s alkoholismem.
V roce 1916 vystoupil London ze socialistické strany pro nesouhlas s jejím programem. V témže roce zemřel. Podle některých zdrojů spáchal sebevraždu, dle názorů historiků i jeho dcery šlo o nešťastnou náhodu.
Jeho díla:Bílý tesák, Volání divočiny, Vlkův syn
Vliv na jeho dílo: Jeho život
Další autoři a jejich díla:
Světoví autoři: Čeští autoři:
Emil Zola (Nana) Karel Čapek (Bílá nemoc, R.U.R.)
Sir Artuhr Conan Doyle (Sherlock Holmes ) Alois Jirásek (Psohlavci)
Walt Whitman (Stébla trávy) Fráňa Šrámek (Modrý a rudý)
Obecná charakteristika:
Doba: počátek 20.st. Oakland
Literární forma, druh: próza
Literární žánr: autobiografický román
Jazyk:
Spisovný i míšený se slangem a špatnou výslovností, výskyt odborných slov
-slohový postup:
Kompozice: Chronologikcá
Hlavní téma: Zdokonalování jedince, který je následně nepochopen,
Hlavní postavy:
Martin Eden
Ruth
Obsah:
Martin je námořník. Jednoho dne se ocitne v domě bohaté rodiny. Zamiluje se zde do Ruth, dcery významného právníka. Ona je vzdělaná, sečtělá, ale nikdy nežila skutečný život, zatímco Martin ani nedokončil základní školku a nikdy nic nečetl.
Martin omámený láskou se přihlásí do knihovny, začne číst a učit se společenskému chování, jen aby se vyrovnal Ruth a mohl jí vyznat svou lásku. Obdïvuje všechny příslušníky vyšší třídy a chce se jim co nejvíce podobat.
Po několika měsících mu však dojdou peníze a tak se musí vrátit na moře. Když plavba skončí, samotné čtení mu už nestačí a pustí se do vlastní tvorby. Svá díla rozesílá časopisům. Setkává se však s odmítavými postoji. Některé ukázky přečte i Ruth, která se sice vyjádří pochvalně, ale ve skutečnosti nevěří, že se s nimi Martin prosadí.
Znovu dojdou peníze, musí do práce. Najde zaměstnání v prádelně. Ovšem tvrdá dřina mu nedovoluje pracovat na svém duševním rozvoji. Po třech měsících tuto práci opouští.
Po nějakém čase se odhodlá vyznat Ruth lásku. Ta jeho city opětuje, ale nechce se s nimi pyšnit na veřenosti. Naléhá na něj, aby si našel pořádné zaměstnání, stále mu nevěří. Martin často trpí hlady, většinu svých věcí má v zastavárně a je zadlužený. Přitom spí jen několik máloho hodin denně a píše povídky a eseje, které jsou lepší, než ty co jsou uváděny v časopisech. Redaktoři, ale stále jeho práci odmítají. Zjišťuje, že společností, o které dříve snil a chtěl k ní patřit, nyní opovrhuje pro její konvenční názory. Seznámí s Brissanderem. Ten o přivede do společnsti vzdělaných dělníků. Mají oproti vyšší třídě vlastní názory. Pak Martin na jedné politické schůzi řeční proti socialismu. Omezený reportér však napíše článek o velkém socialistovi. Nepochopil vůbec jeho řeč. Ruth Martinovi už vůbec nevěří a rozejde se s ním.
Nakonec se všechno změní a v jednom časopise přijmou jeho článek. čtenářů má veliký úspěch a všechny noviny a časopisy se dožadují jeho dalších prací. Martin z toho ale nemá radost, nemá radost ani když mu vyjde první kniha. Náhle začne být vážený, i když všechno napsal v dob, kdy jím společnost opovrhovala. Všichni, kteří ho dříve odsuzovali, jej nyní zvou na večeře. Ne však proto, jaký je, ale protože je slavný a bohatý.

Nyní hledá své místo ve společnosti: vyšší společností opovrhuje, ale mezi nízkou se nechce a už ani nemůže vrátit. Ztrácí veškerou chuť do života. Fyzicky je na vrcholu sil, ale duši má těžce nemocnou. Po té, co si přečte verše svého oblíbeného básníka, konečně najde východisko ze své situace. Při cestě parníkem na Tahiti vyskočí z lodi a utopí se.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 10. září 2015 v 12:13 | Reagovat

Moc hezky napsané... četla jsem jeho povídky, jsou drsné, jako byl tenkrát život, byl skvělý spisovatel...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama