Tankový prapor

22. června 2016 v 20:02 | maya

Tankový prapor

Josef Škvorecký

Autor:
Český prozaik, esejista, překladatel a zakladatel exilového nakladatelství ´68 Publishers Josef Škvorecký se narodil 27. září v Náchodě. Narodil se v rodině bankovního úředníka, poté, co vystudoval gymnázium v Náchodě byl totálně nasazen. Po skončení války nastoupil na lékařskou fakultu, tu nedokončil a přešel na filozofii. Několik let působil jako učitel na středních školách v Broumově a Polici nad Metují, v roce 1951 nastupuje dvouletou vojenskou službu, odkud čerpá mnoho námětů pro svá díla. Po návratu se stává redaktorem Státního nakladatelství krásné literatury a umění (později přejmenováno na Odeon), v roce 1956 nastupuje do redakce dvouměsíčníku Světová literatura. O dva roky později toto pracoviště opouští z důvodu vydání svého románu Zbabělci. V roce 1969 se rozhodl s manželkou Zdenou Salivarovou emigrovat do Kanady. Zde v Torontu společně založili exilové nakladatelství ´68 Publishers, kteé vydalo přes 220 knižních titulů českých exilových nebo zakázaných autorů. V roce 1978 jsou manželé Škvorečtí zbaveni českého občanství V roce 1980 byla Jesefu Škvoreckému udělena Neustadtská mezinárodní cena za literaturu, o 10 let později bylo oběma manželům Škvoreckým udělen Řád Bílého lva za zásluhy o českou literaturu ve světě. Manželé Škvorečtí žijí v Kanadě dodnes.
Dílo:
Zbabělci, Konec nylonového věku, Povídky tenorsaxofonisty, Legenda Emöke, Lvíče, Hořkej svět, Píseň zapomenutých let, Hlas z Ameriky, Někdo měl prima sezónu, Smutek poručíka Borůvky, Obyčejné životy
Současníci autora:
Vladimír Páral
- Veletrh splněných přání, Soukromá vichřice, Katapult, Milenci a vrazi
Jiří Švejda
- Havárie, Požáry a spáleniště, Moloch
Stanislav Rudolf
- Metráček, Pusinky, Barvoslepý
Zdena Frýbová
- Robin, Připravte operační sál
Ludvík Vaculík
- Na farmě mládeže, Rušný dům, Sekyra, Morčata
Pavel Kohout
- Zářijové noci, Říkali mi soudruhu, Čas lásky a boje
Milan Kundera
- Valčík na rozloučenou, Nesnesitelná lehkost bytí, Životy jinde
Ivan Klíma
- Moje první lásky, Moje šílené století, Láska a smetí
Ladislav Mňačko
- Já Adolf Eichman, Smrt si říká Engelchen
Vladimír Škutina
- Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů
Eva Kantůrková
- Smuteční slavnost, Nulový bod, Jan Hus
Pavel Tygrid
- Marx na Hradčanech
- Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu

Obecná charakteristika:
Humorný román z vojenského prostředí Tankový prapor vznikl v roce 1954 a navazuje na něj další Škvoreckého román Černí baroni. Vzhledem k tehdejší situaci v Čechách neměl Škvorecký dovoleno vydat toto dílo ve své vlasti, vydává jej proto až v roce 1971 v nakladatelství 68, které zakládá se svou ženou Zdenou Saliverovou v Torontu a má sloužit jako nakladatelství pro všechny české autory, kteří svá díla v Čechách nesměli vydat. Dílo je psáno nespisovným jazykem plným sprostých a hrubých výrazů, slangových výrazů z vojenského prostředí, najdeme zde motiv lásky mezi hlavní postavou rotným Smiřickým a ženou nadporučíka Pinkase Janinkou, nebo motiv vraždy majora Borovičky. Toto dílo je částečně autobiografické, tímto i dalšími romány Josefa Škvoreckého nás provází mladý chlapec Danny Smiřický. Tankový prapor byl roku 1991 zfilmován v režii Víta Olmera. Je to dílo humorné, ironické, cynické, avšak za vší legrací cítíme z vyprávění velmi vážnou a nepříjemnou situaci, která na vojně panovala.
Obsah:
Hlavní postavou díla je Danny Smiřický. Dannymu zbývá jen několik měsíců do ukončení služby ve vojenskému útvaru Kobylec a po propuštění do civilu nastoupí do nakladatelství. Jemu a jeho dalším kamarádům znepříjemňují život jeho nadřízení, například major Borovička alias malinkatý Ďábel, nadporučík Růžička nebo kapitán Matka, kteří se snaží jít ve stopách Sovětského svazu. V knize je také ukázáno, co čekalo schopné muže, kteří se rozhodli bojovat proti Němcům na (nesprávné) straně Velké Británie. Danny má také románek s nedobytnou Lizetkou, která jej stále odmítá a nato se začne scházet s Janou Pinkasovou, ženou nadporučíka Pinkase. Danny se dostává do sporu s majorem Borovičkou, který se rozhodne prodloužit mu pobyt na vojně. Jednoho večera dojde k šarvátce mezi opilými vojáky alias velkými sabotéry a narušiteli a jejich nadřízenými zastánci socialismu. Vojáci ví, že Borovička jim udělá ze života peklo, rozhodnou se tedy zbavit se ho. Nechají otevřený kuchyňský poklop na odpadky, kam major Borovička spadne.
Danny Smiřický je zavolán k nadporučíku Pinkasovi, Danny má strach, že Pinkas zjistil, že mu chodí za ženou. Naopak Pinkas našel posudek, který napsal major Borovička. Pinkas jej roztrhá a Dannyho propouští domů.

Charakteristika postav:
Danny Smiřický nenechal se ovlivnit socialismem, má vlastní názor, ve vojenské službě dělá jen to co musí, chce být co nejrychleji doma, na zkrácení pobytu s kamarády vymýšlí různé vtipné plány jak co nejvíce narušit systém armády.
major Borovička nekompromisní, přísný, škodolibý, chce se co nejvíce zavděčit sovětskému svazu, využívá své moci a vyžaduje naprostou preciznost, přesnost a disciplínu.
nadporučík Růžička podporuje Sovětský svaz, vyžaduje disciplínu, snaží se být jako major Borovička, ikdyž nemá takové pravomoci.
kapitán Matka vyžaduje od vojáků také jistou disciplínu, nedovádí to však k takovým extrémům jako major Borovička, není tak přísný.

Doba:
Válečná doba znamenala nejen pro Josefa Škvoreckého totální nasazení. Po válce se situace uvolnila, byly opět otevřeny vysoké školy. Únorovým převratem v roce 1948 se u nás k moci dostávají komunisté, což pro některé spisovatele a publicisty, kterým se tento režim nelíbil, znamenalo buď zákaz psaní nebo odchod do exilu. V roce 1968 dochází k ještě většímu utužení režimu, což Škvoreckého přiměje k odchodu z Česka. Po revoluci v roce 1989 dochází k nastolení demokracie, většina zakázaných autorů má nyní svobodnou ruku a může se vyjádřit ke svým zkušenostem a zážitkům z dob socialismu. Josef Škvorecký s manželkou navštěvuje svou vlast, avšak trvale pobývá v Kanadě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama