Will Grayson, Will Grayson

25. července 2017 v 12:01 | maya |  Bibliothèque <Knižnica>

Autor: John Green

Lze jej najít na youtube jakou spoluautora kanálu >>>Vlogbrothers<<<, kde lze najít videa 10 let stará xD ...upřímně pustit si jedno video z přítomnosti následně zkouknout o desetiletí starší je zážitek vtipný, můžete vidět menší i větší změny...
Debutoval s knihou Hledání Aljašky, přesto nejznámější dílo je Hvězdy nám nepřály, které bylo v roce 2014 zfilmované. O rok později i Papírová města dostala svou filmovou předlohu. Více o autorovi na >>>Wiki<<< nebo na oficiálních stránkách >>>John Green<<<
Momentálně se čeká na knihu Turles All the Way Down - volně přeloženo Želvy až do samotného konec - vychází 10.11.2017 v USA.

Autor: David Levithan

Omlouvám se všem, nejspíš to divně a hlavně blbě vyzní. Tento autor je gay a velice často se tento atribut v jeho knihách objevuje. Fandím mu za to, sice je to občas zlehčený, ale aspoň realistický v pocitech.
První kniha napsaná jeho rukou je Boy meets Boy, jako první kniha přeložená od něj do češtiny je Nick&Norah´s Infinite Playlist čili Nick a Norah-Až do Ochraptění.
Více o autorovi na oficiálních stránkách >>>David Levithan<<<

O postavách :

Předem říkám, že styl psaní obou autorů je naprosto odlišný -pravda osudové příběhy Graysonů se střídají po kapitolách- snadno poznáte, jaký autor kterého Graysona "vytvářel".

Will Grayson v podání J.Greena :
Příjemná postava, která si vytvořila dvě zásadní pravidla : 1. Na ničem ti nesmí moc záležet. 2.Drž zobák., která brání v posunu v mezi lidských vztazách i samotná osobnosti. Udělala z něj uťáplého člověka, až si skoro říkáte bez zájmů, bez rozhodnosti. Pro Willa by bylo nejlepší aby čas plynul stějně líně a bez větších změn. Když se nějaká změna na obzoru, buď ji lituje nebo ji nechce uskutečnit. V lásce do 3/4 knihy tápe, teprve po určitém prozření se mění i jeho osobnost k lepší, získává cíl.


Will Grayson v podání J.Levithan :
Nevyrovnaná osobnost, autor sám prozradí, že musí brát jeho Will antidepresiva. Zjevně je i inteligentní, pociťuje odtažitost k lidem, možná i nenávist. Nemá tendeci hledat přátelé, přesto si vytvoří vztah s Izákem před seznamku. Neobtěžuje se zjistit zda jeho platonická láska je vůbec reálná. Snadno se vytočí, černé myšlenky snad na každém druhém kroku. Komunikuje tak, aby zbytečně lidé ani samotná matka o něm nic moc nevěděli, nechce přiznat svou orientaci. Tedy dokud nepotká Drobka, po setkání s ním se vše mění. Přestává mít deprese, mluví o sobě, nachází přátele.

Drobek - původně postava J.Greena, J.Levithan jej využil k přelomvému bodu k změně svého Willa
Hráč amerického fotbalu, možná i kapitám středoškolského družstva. Největší extrovert v knize, původně heterosexuál následně homosexuál. Každou chvilku zmilován do jiného kluka, kamarád Willa (Green) následně zamilován do Willa (Levithan). Človek skákající do všeho po hlavě, napsal i přepsal, zhudebnil, zrežíroval svůj muzikál o něm a Gillu Wraysonovi.

Další postavy:
Jane-neví zda je lesba či ne, nakonec způsobí převrat u Willa (Green)
Maura- neschopna se smířit s tím, že s ní Will (Levithan) nekomunikje o životě/orientaci, zbůsobí mu sakra velký šok, který mu nakonec pomůže k dobrému
Gideon - dobrosrdečný gay, který pošťouchne Willa (Levithan) k určitému rozhodnutí

Děj:

V zhledem k tomu, že se nejdená o mou maturitní četbu, tak nechci vytvářet spoiler. Upřímně si myslím, že už z popisu samotných postav si jde hodně dobře představit o čem kniha je. Navíc pokud se budete snažit určitě na internetu najdete obsah do detailu převyprávěný.

Pocity:

V zhledem k faktu, že všeobecně tento žánr pro "mladé" nemusím, tak Johna Greena miluji. Vážně on je vyjímka, vím to jistě, zkoušela jsem číst různé takovéhle skoro až rychlokvašky. Nic mi nesedlo, nebavilo. Ano rozeznám jeho styl psaní, hodně mě baví, je to vtipné, relaxační čtení k vodě. Snažím se říci... to co je napsáno v prvním řádku. Styl Johna Greena zbožňuji, i když píše, co píše. xD
Levithan znám nikdy mě zas tak extra neoslovil, navíc rád experimentuje. V této knize nikdy nevyužil velkého písmena, což mě trhalo srdce, přičemž kdoví jaká čeha nejsem. Navíc by mi to ani vadit nemělo, vzhledem ke vztahu k Beat generation, ale vždy jsem se těšila až jeho kapitola skončí, jelikož utrpení bylo veliké. Na druhou stranu, mluvou se velice přiblížil k generaci mladých a i tím odstraněním velkých písmen nejspíš demonstroval styl psaní na sociálních sítí -osobně nesnáším, když nejsou v "textovkách" velká písmena, chybí háčky, čárky, atd -
Celkově se mi kniha velice líbila. Střetnutí i následné prolnutí postav vypadalo jak v reálném světě. Příběh vtipný, sem tam nadsázka, ironie i lehký trapas nechybí. Přesto bych si tuto knihu nekoupila, pocit z ní skvělý, ale opět číst ne. -jeden z důvodů je u Levithana absence velkých písmen- Příběh si jednou přečtete, ale na podruhé je strašně čitelný -ne že na poprvé není, přesto sem tam něco překvapí- a zas takový převratný děj se zde neodehrává, od které by nešli odrhnou oči.

Úryvek z knihy:

Takhle jsem se narodil,
velký a veselý gay.
Takhle jsem se narodil,
uprostřed jů-es-ej.

Na nebi duha hlásala,
že se narodil gay,
a čím to je a proč to je,
po tom už nepátrej.

Mám modrý oči,
tlapu místo ruky.
Jednoho dne se
budu líbat
s kluky
s kluky
s kluky!

K čemu je to tajit?
Nemusím se hájit.
Jestli ti to vadí, smůlu máš.

Řeknu ti jen: Sbohem,
vyřit si to s Bohem,
stvořil mě tak, co s tím naděláš.

Všechny děti přicházejí na svět. Co bych já nemohl přitančit?
Místo křiku můžu klidně zpívat, mě prostě baví žít.

Geny mi sednou, dá se říct,
za nic se nestydím.
Tak jsem se prostě narodil,
co dál se uvidím.

To
jsem
prostě
já!

Takhle
se
mám
rád!

GREEN, John a David LEVITHAN. Will Grayson, Will Grayson. Přeložil Veronika VOLHEJNOVÁ. Praha: Euromedia, 2016. Yoli. ISBN 978-80-7549-025-4.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 20. srpna 2017 v 18:57 | Reagovat

Zajímavý výběr knih, v takových chvílích mě mrzí, že mě nezbývá dost času na čtení...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama